Nasiona chia

Poznaj dobroczynne właściwości nasion chia

O nasionach chia zrobiło się ostatnio bardzo głośno, a wszystko to dzięki ich niezwykle dobroczynnym właściwościom. Bez wątpienia należałoby wspomnieć także o tym, że nadają się one do wszechstronnego zastosowania. Co więcej, nasiona będziemy mogli zakupić naprawdę w wielu różnego rodzaju supermarketach oraz rzecz jasna w sklepach z ekologiczną żywnością.

Dowiedz się z czego słyną nasiona chia

Nasiona chia posiadają cały szereg pozytywnych właściwości. Przede wszystkim przypisuje się im działanie silnie antyoksydacyjne. Dzięki temu wspomagają one walkę z wolnymi rodnikami. Dzięki nasionom chia możliwe staje się naturalne wzmocnienie naszej odporności. Co więcej, nasionom tym przypisuje się również działanie pomocne w profilaktyce antynowotworowej. W nasionach chia znajduje się również całkiem sporo kwasów Omega – 3. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ochraniają nas przed wieloma rożnego rodzaju chorobami, a także wspomagają terapię niektórych schorzeń. Nie sposób ukryć, że nasionom chia przypisuje się także niezwykle silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu są one w stanie wspomóc redukcję stanu zapalnego w naszych organizmach. Nasionom chia przypisuje się również właściwości ochraniające wątrobę oraz wspomagające jej detoksykację. Sporo mówi się także o pozytywnym wpływie nasionek chia na naszą urodę. Dzięki ich regularnemu spożyciu możemy cieszyć się piękną cerą oraz lśniącymi i gęstymi włosami. Z całą pewnością dobrze byłoby zatroszczyć się o to, aby zakupić nasiona jak najwyższej jakości. Zakupimy je przede wszystkim w sklepach z artykułami ekologicznymi.

Do czego nadają się nasionka chia?

O wszechstronnym zastosowaniu nasion chia mówi się niemal tyle co o ich pozytywnych właściwościach. Z całą pewnością dobrze byłoby przyjrzeć się puddingom chia oraz zrobić taki samodzielnie. Nasiona chia pęcznieją bowiem pod wpływem wilgoci. Wystarczy, że do miseczki nalejemy mleka, zarówno tego roślinnego jak i krowiego i wsypiemy kilka łyżek nasion. Po upływie kilku godzin będziemy mogli delektować się smakiem wspaniałego puddingu chia. trzeba jednak mieć na uwadze to, aby nie spożywać takiego puddingu zbyt często, gdyż znajdziemy w nim naprawdę spore ilości nasion. Nasiona chia spożywane w nadmiernych ilościach mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Nasiona chia możemy dodawać także do sałatek, jaglanek czy owsianek. Warto posypywać nimi te dania, aby zwiększyć ich właściwości prozdrowotne. Dobrze byłoby posypać nasionami także dania obiadowe.

Zdrowie zdjęcie autora freepik - pl.freepik.com